Facebook’un Ankaralısı gerçeğinden fazla

Sosyal paylaşımın en popüler ağı Facebook’tan elde edilen veriler, e-pazarlama ile ilgilenenlere eşsiz istatistikler sunuyor. 2011 yılı biterken Türkiye, ABD, Endonezya, Hindistan ve İngiltere’nin ardından Facebook üzerinde en fazla nüfusa sahip beşinci ülke. Türkiye’nin 30 milyon 473 bin 280 Facebook hesabı var. Kentlere göre dağılıma bakıldığında birinci sırayı İstanbul alıyor. İstatistikler incelendiğinde ikinci sıradaki Ankara’nın Facebook nüfusundaki ilginçlik hemen göze çarpıyor.

‘Sanal nüfus fazlalığı’
Türkiye İstatistik Kurumu’nun 31 Aralık 2010 tarihli bilgilerine göre, Ankara’nın nüfusu 4 milyon 771 bin 716 kişi. Başkentin giriş, çıkışlarında da görmeye alışkın olduğumuz bu rakam Facebook istatistiklerinde şaşıyor. Facebook profil sayfalarında yaşadığı yeri “Ankara” olarak bildiren sosyal ağ kullanıcılarının sayısı 6 milyon 549 bin 980. Peki başkentin nüfusu sosyal paylaşımda neden yüksek görünüyor. Bu durumun bazı nedenleri var. Birden fazla Facebook hesabına sahip olmak, genç internet kullanıcıları arasında oldukça popüler. Şifresini unutan ya da hesabı, bilgisayar korsanlarınca ele geçirilen kullanıcılar, yeni bir hesap açarak Facebook nüfusunu yükseltiyor. Eski hesapları ise hayalet biçimde yoluna devam ediyor. Bir başka neden ise taşra illerinde yaşayan Facebook kullanıcılarının profillerini, arkadaş listelerine daha şık gösterme kaygısı. Türkiye’deki bazı illerin Facebook nüfusları ise şöyle: İzmir 1 milyon 45 bin 240, Adana 685 bin 360, Bursa 93 bin 520.

02 Aralık 2011 – Cumhuriyet Ankara

Bu yazı ankara facebook kimler var, ankaralı facebook kullanıcıları, facebook ankara nüfusu, facebook istatistikleri, facebook nüfusu, facebook sayıları, facebookta kaç kişi var içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s